Mass & Confession Schedule

Masses: (during the pandemic)

Saturday Vigil:   5 PM

Sunday Masses:

9:00 AM, Contemporary Music

11:30 AM, Bi-lingual: Chinese/English

 

Confession:

       By phone (415-288-3800)

 

 Church is open 4:30-5:45 0n Saturday

                              8:30-11:45 on Sunday

 

 

 

 

                                           

B-Catholics
A live, Online, place to explore
FAITH--PRAYER--SPIRITUALITY

We meet live online on the 1st and 3rd Wednesdays

of each month at 7:15PM, PDT

Log on with Zoom

(get app at zoom.com )

Login Code 623 768 697

This is a Ministry of

The Paulist Fathers in San Francisco

Directed by Fr. Michael Evernden, CSP

for more information email fr. Michael at:

frmike@paulist.org

Our New Pastor

  • Born on September 18, 1954 the sixth of seven children of Bernard W. and Bertha H. (Fehsenfeld) Ardis.  

  • Graduated with a BA from Aquinas College in Grand Rapids, MI in May, 1976. 

  • Served as a Director of Religious Education in the Diocese of Grand Rapids, MI for 8 years from 1976-1984.  

  • August, 1984 entered the Paulist Novitiate in Oak Ridge, NJ

  • August, 1985 took 1st Profession as a Paulist

  • January, 1989 took Final Profession as a Paulist

  • June, 1989 ordained to the Diaconate, served as a deacon in Clemson, SC, at St. Andrew's Parish

  • Ordained to the Roman Catholic Priesthood as a Paulist priest on May 12, 1990 at the mother church of the Paulist Fathers, St. Paul the Apostle Church, 60th and Columbus Avenue

  • July 1, 1990 to August 1, 1994 served as Associate Pastor at Pope Saint John XXIII University Parish in Knoxville, TN

  • August 1, 1994 to August 1, 1998 served as the Vocation Director for the Paulist Fathers

  • August, 1998 until January 5, 2007 served as the Director of the Paulist Center, Boston, MA and superior of the Paulists in Boston

  • April, 2007, to July 31, 2015, served as pastor of St. Paul the Apostle Parish in Los Angeles and superior of the Paulist Fathers in Greater Los Angeles

  • August, 2015, to July 7, 2018, served as Paulist Fathers Senior Director of Mission Advancement

  • July 7, 2018 Pastor and Superior, Old St. Mary’s Cathedral, San Francisco